یکی از پر استرس ترین مراحل اخذ گواهینامه رانندگی بخش آزمون آیین نامه است و این آزمون 30 سوال از کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی تشکیل شده است در اینجا سعی می کنیم تا به بررسی بیشتر آزمون و سوالات آیین نامه بپردازیم و به شما در موفقیت به پاسخ دادن به سوال های آیین نامه کمک کنیم. و در اولین آزمون موفق شوید.

نمونه سوالات آیین نامه

برگزاری آزمون کتبی

پس از گذارندن مراحل آموزشی دو آزمون از شما گرفته خواهد شد که اولی بعد از اتمام کلاس های آموزشی (آزمون مقدماتی) و آزمون دیگر قبل از آزمون توشهری خواهد بود. 

تعداد و زمان پاسخ گویی به سوالات آیین نامه

سوال های آیین نامه آزمون مقدماتی و آزمون نهایی تا حد زیادی مشابه هم هستند  و آزمون مقدماتی توسط مربی در کلاس و آزمون نهایی توسط افسر راهنمایی و رانندگی گرفته خواهد شد. که شما باید از 30 سوال آیین نامه به 26 سوال در مدت زمان 20 دقیقه پاسخ صحیح بدهید. در صورتی که شما به کمتر از 26 سوال پاسخ صحیح بدهید باید منتظر آزمون آیین نامه در هفته های آینده باشید.

آزمون در شرایط کاملا رسمی برگزار می شود. مانند آزمون های مدرسه و دانشگاه حق بردن تلفن همراه و وسایل اضافه را به جلسه ندارید و باید به امانات آموزشگاه تحویل دهید. فکر تقلب را هم از سر خود بیرون کنید! تمام سوالات با هم تفاوت می کند و افراد ناظر رفتار شما را زیر نظر دارند.

سوالات آزمون آیین نامه

همانطور که گفته شد تعداد و نوع سوال های هر دو آزمون تا حدی مشابه هم هستند. و سوالات از بخش های آیین نامه راهنمایی و رانندگی ، فنی، امداد و نجات و… تشکیل شده است.

سوال های آیین نامه از بخش های نوع تابلو ها ،حق تقدم ،چراغ راهنمایی و رانندگی و ترافیک و… است.

شاید سخت ترین قسمت سوال های آیین نامه برای افرادی که فنی نیستند و علل خصوص خانم ها قسمت سوال های فنی آیین نامه باشد. که به مطالعه بیشتر نیازمند است.

مابقی سوالات از امداد و نجات در تصادفات، رانندگی در شرایط خاص ( مثل رانندگی در یخبندان ، مه آلود و..)

اگر زمان کافی را برای مطالعه  کتاب آیین نامه ندارید شما می توانید از اپلیکیشن گواهینامه پلاس برای دسترسی به خلاصه مفید و مختصر کتاب آیین نامه استفاده کنید. 

بعد از دریافت سوالات، آن ها را به دقت بخوانید و هنگامی که از پاسخ خود مطمئن شدید، پاسخ نامه را علامت بزنید. مواظب تله های سوال باشید. اگر در جواب سوالی شک دارید، به ادامه آزمون پرداخته و بررسی آن را به آخر وقت موکول کنید. دقت کنید شماره سوال در پاسخ نامه را درست انتخاب کرده اید. 

قبل از آزمون به بررسی سوال هایی آیین نامه بپردازید

دانلود اپلیکیشن گواهینامه پلاس

حل سوال های آیین نامه قبل از آزمون اصلی و مقدماتی کمک بسیار زیادی به شما در قبولی خواهد کرد. این همانند یک کنکور است که اگر شما آشنایی لازم با نوع و نحوه سوال ها نداشته باشید کار شما در روز آزمون بسیار سخت خواهد شد پس بهتر است که قبل از آزمون به نمونه سوالات پاسخ بدهید و آمادگی لازم را برای روز آزمون را داشته باشید. برای این کار بهتر است اپلیکیشن گواهینامه پلاس را دانلود کنید و سوال های آیین نامه را بررسی کنید تا در روز آزمون استرسی نداشته باشید. 

اپلیکیشن گواهینامه پلاس علاوه بر دارا بودن آزمون های مختلف و در نهایت اعلام نتیجه آزمون برای سنجیدن میزان تسلط شما، در یک ظاهر هوشمند و ساده خلاصه کتاب، نکات مهم، تابلوها و… را در کنار آن فراهم کرده که باعث می شود از هر منبع دیگری بی نیاز باشید. در کنار همه این موارد، نکاتی که برای تبدیل شدن به یک راننده حرفه ای نیاز است را می توانید مطالعه کنید تا رانندگی بی دردسری داشته باشید. با مطالعه ی کامل و استفاده از آزمون های نمونه، به راحتی آزمون آیین نامه را پشت سر گذاشته و در آن موفق خواهید بود.